Sporočilo za javnost

Aktivni krepitev kompetenc

NVO inkubator je šestmesečni projekt v organizaciji Zavoda Voluntariat, ki je 21 mladim omogočil intenzivno in usmerjeno pridobivanje kompetenc, ki jih izobraževalni sistem zapostavlja ter s tem povečal njihovo usposobljenost in osebno vrednost na trgu dela.

Projekt “NVO inkubator” je Zavod Voluntariat razvil z namenom izboljšati kompetence mladih ter jim tako olajšati vstop na trg dela in povečati njihove zaposlitvene možnosti tudi v drugih sektorjih. Obenem so želeli nevladnim organizacijam in mladim ponuditi možnost kakovostnega povezovanja, ki je na eni strani udeležencem nudil možnost pridobivanja dragocenih praktičnih izkušenj, na drugi strani pa organizacijam možnost sodelovanja z novim kadrom.

V prvem delu projekta so organizatorji izvedli cikel usposabljanj, kjer so udeleženci spoznali vsebinsko načrtovanje, koordiniranje, odnose z javnostmi, finančno vodenje,  pomen medkulturnega učenja, timsko delo in se naučili kako načrtovati projekte. V drugem delu projekta pa so pridobljena znanja prenesli v prakso na praktičnih usposabljanjih v eni izmed sodelujočih nevladnih organizacij: Zavod TiPovej!, Socialna akademija, Društvo za kulture inkluzije, Zavod Nefiks in Zavod Voluntariat.

Učinki projekta
Poklicni razvoj in karierne možnosti
Zaradi kadrovsko in finančno podhranjene situacije v nevladnem sektorju  večina zaposlenih in prostovoljcev dela veliko stvari naenkrat, kar pomeni, da nevladni sektor nudi intenzivno  priložnost za kompetenčni in osebni razvoj v kratkem času. V okviru NVO inkubatorja so udeleženci ob podpori trenerjev in mentorjev razvili paleto kompetenc; od predstavitve projektne ideje potencialnim partnerjem, do projektnega načrtovanja, financ, marketinga, sodelovanja v timu, javnega nastopanja in organizacije dela. S tem se je njihova vrednost na trgu dela v kratkem času zelo povečala, hkrati pa so mladi dobili priložnost razviti lastne ideje, ki lahko preidejo v samozaposlitev.
Socialni učinki
Pridobljene kompetence (znanja, veščine, naravnanosti) imajo poleg večje usposobljenosti na trgu dela tudi psihološke, socialne in zdravstvene učinke: večja samozavest, karierna in osebna rast, graditev socialne in poklicne mreže. Projekt je mladim ponudil priložnost izkazati in pokazati se v polni moči, kar je zelo povečalo verjetnost, da bodo opaženi in eventuelno povabljeni k rednemu delu ali sodelovanju.
Nasprotno ima »sedenje doma in »čakanje« na delovno mesto ravno obratne učinke:  negativno vpliva na samozavest in lahko vodi v odvisnosti in depresijo (ter s tem obremeni zdravstveno blagajno). V tem smislu se je sodelovanje v projektu NVO inkubator udeležencem več kot »izplačalo«. Seveda tistim, ki znajo prevzeti odgovornost za kakovost svojega dela in življenja nasploh, ne pa da jih predajajo inštitucijam, vladi, staršem in drugim »rešiteljem«.

Projekt NVO inkubator je predvsem dobra praksa vzpodbude mladim, ki dokazuje, da nobeno pridobivanje znanj in izkušenj ni odveč ter da je delo v kateremkoli sektorju odlična referenca in dober predznak za vse življenje.

Ni komentarjev:

Objavite komentar